قوانین و دستورالعمل ها

منشور حقوق بیمار و پرسنل:

مرکز آموزشی درمانی ابن سینا شیراز

منشور حقوق بیمار


1. بیمارر حق دارد در اسرع وقت درمان و مراقبت مطلوب، مؤثر و همراه با احترام کامل را بدون توجه به عوامل نژادی فرهنگی و مذهبی از گروه درمان انتظار داشته باشد.
2. بیمارحق دارد محل بستری، پزشک و پرستار و سایر اعضای گروه معالج را درصورت تمایل بشناسد.
3. بیمار حق دارد در خصوص مراحل تشخیص، درمان و سیر پیشرفت بیماری خود اطلاعات ضروری را شخصاً و یا در صورت تمایل از طریق یکی از بستگان از پزشک معالج درخواست نماید بطوری که در فوریتهای پزشکی این امر نباید منجر به تأخیر در ادامه درمان یا تهدید جانی بیمار گردد.
4. بیمار حق دارد قبل از معاینات و اجرای درمان اطلاعات ضروری در خصوص عوارض احتمالی و یا کاربرد سایر روش­ها را در حد درک خود را از پزشک معالج دریافت و در انتخاب شیوه نهایی درمان مشارکت نماید.
5. شخص بیمار یا ولی قهری یا قانونی آن حق دارد در صورت تمایل شخصی و عدم تهدید سلامتی آحاد جامعه طبق موازین قانونی با رضایت شخصی از ادامه درمان در بیمارستان منصرف شده و تقاضای خاتمه درمان و ترخیص نموده و یا به دیگر مراکز درمانی مراجعه نماید.
6. بیمار حق دارد جهت حفظ حریم شخصی خود از محرمانه ماندن محتوای پرونده پزشکی، نتایج معاینات و مشاوره­های بالینی جز در مواردی که بر اساس وظایف قانونی از گروه معالج استعلام صورت می­گیرد اطمینان حاصل نماید.
7. بیمار حق دارد از رازداری پزشک و دیگر اعضای تیم معالج برخوردار باشد لذا حضور بالینی افرادی که مستقیماً در روند درمان شرکت ندارند منوط به کسب اجازه از بیمار خواهد بود.
8. بیمار حق دارد از دسترسی به پزشک معالج و دیگر اعضای اصلی گروه معالج در طول مدت بستری، انتقال و پس از ترخیص اطمینان حاصل نماید.
9. بیمارحق دارد با کسب اطلاع کامل از نوع فعالیتهای آموزشی پژوهشی بیمارستان که بر روند سلامتی و درمان او مؤثرند تمایل و رضایت شخصی خود به مشارکت درمانی را اعلام و یا در مراحل مختلف پژوهش از ادامه همکاری خودداری نماید.
10. بیمار حق دارد در صورت ضرورت اعزام و ادامه درمان در سایر مراکز درمانی، قبلاً از مهارت گروه معالج، میزان تعرفه­ها و پوشش خدمات بیمه­ای در مرکز درمانی مقصد مطلع گردد.

ماده 609 قانون مجازات اسلامی

هر فردی که به کارکنان وزارتخانه­ها، موسسات، شرکتهای دولتی و شهرداریها در حال انجام وظیفه توهین نماید به 3 تا 6 ماه حبس و یا 74 ضربه شلاق و یا جزای نقدی محکوم می­شود.

ریاست مرکز اموزشی درمانی ابن سینا

تاریخ به روز رسانی:
1397/08/23
تعداد بازدید:
62
مرکز آموزشی و درمانی ابن سینا شیراز
آدرس: شیراز، خیابان حافظ، جنب بوستان سیزده آبان، مرکز آموزشی درمانی ابن سینا شیراز
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32280236-071  تلفن: 32289600-071 sinahosp@sums.ac.ir
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مرکز آموزشی و درمانی ابن سینا شیراز می باشد.
Powered by DorsaPortal