www.
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
  • 5
  • 2
  • 6
  • 3
  • 4
  • 8
  • 7
  • 1

اختلال شخصیت مرزی (Borderline Personality Disorder) چیست وچگونه درمان می شود؟

اختلال شخصیت مرزی تغییرات در الگوی شخصیتی است که بطورمزمن و با دوره های تشدید علائم در شرایط استرس مشخص می شود.

به گزارش وب دا در مرکز آموزشی درمانی ابن سینا لاله خوش نماز کارشناس ارشد آموزش پزشکی گفت:این اختلال در خانم ها بیشتر است و مشخصه آن حساس بودن، بی ثباتی، تحریک پذیری، ترس از طرد شدن، خجولی، تنش زایی، اقدامات خودآزاری و خودکشی است. این اختلال زمینه ژنتیکی دارد و در بعضی خانواده ها بیشتر دیده می شود. عوامل محیطی از جمله آسیب های روانی و طرد شدگی در طفولیت در بروز آن دخیل است.

تصویربرداری فونکسیونل مغز، نشانه های تحریک پذیری هسته های آمیگدالا و نقص مهار قشر جلو فرونتال در افراد مبتلا را نشان داده است.

وی ادامه داد: حساس بودن در روابط بین شخصی و عدم تعادل عاطفی تایید کننده اختلال شخصیت مرزی است که بصورت های زیر خود رانشان می دهد:

1-  تلاش بی وقفه برای مقابله با طرد شدگی واقعی ویا خیالی

2- رابطه بی ثبات عاطفی با نوسانات تمجید و بی اعتبار نمودن دیگران

3-بی ثباتی عاطفی بعلت نوسان شدید خلق و دوره های دیسفوری (اختلال حس شادی) حاد و مکرر و تحریک پذیری از چند ساعت تا روز

4- عصبانیت مداوم و مشکل کنترل عصبانیت و درگیری فیزیکی و لفظی مکرر

5- احساس پوچی

6- پرخاشگری با مشخصه های افراط در خرج پول و فعالیت جنسی، مصرف مواد اعتیاد آور، رانندگی خطرناک و پرخوری

7- رفتارهای خود آزاری

8- اقدامات خودکشی نمایش و یا واقعی

خوش نماز در پاسخ به اینکه مهمترین مشخصه اختلال شخصیت مرزی چیست گفت: ترس از طرد شدن و عدم مقبولیت در روابط است. این افراد ارزش زندگی را در بها داده شدن توسط دیگران می دانند. احساس بی توجهی از طرف دیگران، حس بی ارزشی شدید و عصبانیت را در این افراد پدید می آورد تا حدی که به خودآزاری و خودکشی منتهی می شود. این افراد با تفکیک همه خوب یا همه بد افکار دو مقوله ای دارند.

سیر بیماری اغلب از دوران نوجوانی شروع می شود. افراد مساعد به این اختلال روابط محدود و خاصی دارند، نگران و حساس و خجالتی هستند. در 10 درصد موارد اقدام خودکشی در این افراد وجود دارد. در 45 درصد موارد افراد کارایی مفید ندارند.

علائم بیماری آنقدر مشخص است که پرسش ساده از بیمار و اطرافیان در مورد مشخصه های آن به تشخیص منتهی می شود.

خوش نماز در پایان در خصوص چگونگی درمان این بیماری گفت: روان درمانی رفتاری و شناختی بصورت انفرادی و گروهی با آموختن خویشتن داری، خودباوری، تفکر قبل از عمل، تغییر رویکرد در ارز یابی دیگران، افزایش سطح تحمل، افزایش روابط بهتر با دیگران، دوری جستن از شرایط استرس زا و در مواردی مصرف داروهای SSRIS (مهارکننده های اختصاصی گیرنده های سروتونین) و روان گردانهای آتی پیک موثر است. اساس معالجه روان درمانی طولانی مدت با جلسات بحث و گفتگو 2-3 ساعت در هفته به مدت یک سال یا بیشتر و پایش سیر علائم این اختلال می باشد.

پایان خبر

 

 

اختلال شخصیت مرزی

 

اختلال شخصیت مرزی

اوقات شرعی

آمار بازدید سایت.

امروز78
دیروز119
این هفته78
این ماه1950
مجموع176990

آی پی بازدیدکنندگان : 54.81.244.248
Mon 16 Jul 2018 14:23