www.
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
  • 1
  • 8
  • 4
  • 5
  • 7
  • 2
  • 6
  • 3

الکتروانسفالوگرافي کمّي چیست وچه مزیت هایی بر دارد؟

الکتروانسفالوگرافي کمّي (Quantitative Electroencephalography)، همان نقشه مغزي است. در مقايسه با MRI، اين روش ارزان‌تر است و در عين حال اطلاعات بسيار مشخص‌تري در مورد زمان‌‌بندي قشر مغز در اختيار ما قرار مي‌دهد.

به گزارش وب دا در مرکز آموزشی درمانی ابن سینا نگار احسنت کارشناس ارشد روانشناسی بالینی گفت:در این روش عملکرد مغز به طور باورنکردني سريع است و حتي اندکي تفاوت در زمان‌بندي در يک ناحيه مغزي مي‌تواند پيامدهاي عميق عملکردي داشته باشد.الکتروانسفالوگرافي (EEG) به منظور بررسي مغز و براي شناسايي صرع، تشنج و تومور استفاده مي‌شود. در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ و با پيدايش كامپيوترها، بررسي EEG پيشرفت چشمگيري كرد و تحليل کمّي EEG يا QEEG ، به عنوان روشي با پايايي و روايي بالا ابداع گشت.

وی بیان کرد: در ثبت QEEG به طور معمول از ۱۹ کانال يا بيشتر براي ثبت همزمان EEG تحت شرايط خاص استفاده مي‌شود. سپس اطلاعات ثبت شده، با EEG افراد ديگر در پايگاه داده مرجع مقايسه مي‌شود. اين تجزيه و تحليل، تغييرات نسبت به حالت عادي (ميانگين) را مشخص و برجسته مي‌سازد. به عنوان مثال، گزارش QEEG مي‌تواند در مقايسه با حالت عادي، هر ناحيه‌ي مغز را که در آن فعاليت EEG بيش از حد زياد يا خيلي کم است، نشان دهد. همچنين اين گزارش مي‌تواند مناطقي را که در برقراري ارتباط با مناطق ديگر دچار مشکل هستند به خوبي نشان دهد. فعاليت بيش از حد EEG يا ارتباط ضعيف به طورمعمول با کارآيي کم مغز ارتباط دارد.

این دستگاه مقیاس‌های دیگری هم برای ارزیابی کیفیت عملکرد دارد که عبارتند از:

توان نسبی: نسبت بین امواج مختلف را اندازه می‌گیرد. اگر موجی در مقایسه با امواج دیگر نسبت کمی داشته باشد تحت نفوذ و سلطه آن ها قرار خواهد گرفت و تأثیر خود را بر عملکرد از دست خواهد داد.

عدم تقارن (Asymmetry): اختلاف ولتاژ بین نواحی مختلف را بررسی می‌کند. آیا پالس‌های الکتریکی در نواحی مختلف مغز، برای داشتن عملکرد مناسب بیش از اندازه بزرگ یا بیش از اندازه کوچک هستند؟

انسجام (Coherence): مشخص می‌کند که مغز چه مقدار انرژی را بین قسمت‌های مختلف به اشتراک گذاشته است. این مقیاس بررسی می‌کند که آیا مغز توانایی برقراری ارتباط مناسب با خودش را دارد یا نه؟ کوهرنس زیاد نشانه آن است که بعضی قسمت‌های مغز آنچنان در هم گیر کرده‌اند که برای قطع این ارتباط و برقراری ارتباط با سایر قسمت‌های مغز توانایی مناسبی ندارند و کوهرنس کم نشانه آن است که منابع مغز از اتصال مناطق مختلف ناتوان هستند.

فاز (Phase): سرعت حرکت سیگنال‌های الکتریکی در سطح سر را تعیین می‌کند. آیا سرعت حرکت انرژی الکتریکی مغز برای داشتن عملکرد بهینه مناسب است یا خیر؟

احسنت در پاسخ به اینکه QEEGچه مزيت هايي بر EEG داردگفت: داده‌هايي كه از طريق الكترودها بدست مي‌آيند و ثبت مي‌شوند، آنقدر زياد هستند كه يك درمانگر نمي‌تواند تمام آن‌ها را تفسير كند. QEEG اين داده‌ها را تجزيه و تحليل مي‌كند و در قالب نقشه‌هاي رنگي مغز يا نمودارها و جداول خلاصه مي‌كند. QEEG با ايجاد نقشه‌هاي زنده و پويا (متحرك) از مغز و مقايسه آنها با داده‌هاي پايه، از دقت تشخيصي بالايي نسبت به مصاحبه‌هاي باليني برخوردار است. برآوردها نشان مي‌دهد كه توافق بين درمانگران در مورد اختلالاتي نظير ADHD در حدود ۴۰ % است در حاليكه دقت QEEG حدود ۹۰ % است. QEEG بر خلاف EEG به ارزیابی عملکرد مغز می‌پردازد. هم چنین در تعیین نوع و دوز دارو در بسیاری از بیماری‌های روانپزشکی، چندین دارو با عملکردهای متفاوت وجود دارد. عموماً روانپزشک با جایگزین کردن داروها در دوره های خاص، به داروی مؤثر دست می یابد. QEEG می‌تواند از همان ابتدا داروی مؤثر را پیشنهاد دهد و روند درمان را تسریع بخشد.

این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی در پایان گفت: در اصل QEEG براي تشخيص كژ‌كاري‌هاي موضعي يا كلي مغز بكار مي‌رود. بوسيله QEEG مي‌توان بيماري‌هاي مغزي- عروقي، آسيب‌هاي مغزي، اختلالات يادگيري، اضطراب، ADHD، افسردگي، اتیسم، دمانس و آلزايمر را با دقت ۸۰ تا ۹۰ درصد تشخيص داد.همچنین QEEG در سنجش توانمندي‌هاي هنري و توانمندي‌هاي شناختي و ذهني مانند بهره هوشي (IQ)، تمركز، توجه و ....کاربرد دارد.

پایان خبر

 

الکتروانسفالوگرافي کمّي چیست

 

الکتروانسفالوگرافي کمّي چیست

 

 

اوقات شرعی

آمار بازدید سایت.

امروز18
دیروز170
این هفته18
این ماه3206
مجموع174286

آی پی بازدیدکنندگان : 54.224.133.152
Mon 25 Jun 2018 04:14