www.
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
  • 2
  • 8
  • 4
  • 3
  • 7
  • 1
  • 5
  • 6

آیا می دانید تاثیر آلودگی هوا بر سلامت افراد چیست؟

کیفیت محیط پیرامون ما به ویژه آن دسته از عناصری که ارتباط مستقیم با حیات انسان‌ها، جانوران و گیاهان دارند نیازمند مراقبت و پایش است. شکی نیست که عنصر هوا به عنوان مهم‌ترین عامل زندگی بر روی کره زمین از سایر عوامل نیازمند مراقبت و توجه بیشتری است، اهمیت این عامل به قدری حیاتی است که بدون وجود آن حتی برای چند دقیقه امکان زندگی وجود ندارد، به عبارت دیگر شاید بتوان بدون غذا و آب چند روزی زنده ماند اما بدون وجود عنصر هوا حتی برای چند لحظه، امکان زندگی وجود ندارد.

به گزارش وب دا در مرکز آموزشی درمانی ابن سینا احسان قره چاهی کارشناس ارشد مهندسی بهداشت محیط گفت:با توجه به مطالعات انجام شده در چهار دهه گذشته، نقش آلاینده‌های هوا در بروز بیماری‌ها و مرگ به ویژه در جوامع شهری و صنعتی روز به روز آشکارتر گردیده است. ارزیابی سازمان بهداشت جهانی در خصوص بار بیماری‌ها به دلیل آلودگی هوا نشان می‌دهد که بیش از 2 میلیون مرگ زودرس را می‌توان در هر سال به آلودگی هوا در فضای باز شهری و آلودگی هوا ناشی از سوزاندن سوخت‌های جامد در محیط بسته نسبت داد، که بیش از نیمی از این بار بیماری‌ها در کشورهای در حال توسعه رخ می‌دهد.

وی افزود: آلاینده‌های معیار هوا یک اصطلاح بین‌المللی برای توصیف آلاینده‌های هوا است. در استاندارد ملی کیفیت هوای آزاد، شش آلاینده منواکسید کربن، دی‌اکسید گوگرد، دی‌اکسید نیتروژن، ازن، آلاینده‌های ذره‌ای (ذرات معلق در هوا) و سرب را به عنوان آلاینده‌های معیار در نظر گرفته است.

مهندس قره چاهی بیان داشت: منواکسید کربن گازی بی‌رنگ، بی‌بو، بی‌مزه و فاقد اثر تحریکی است. منواکسید کربن در زمره فراوان‌ترین آلاینده‌های هوا قرار دارد و از فرآیندهای طبیعی (آنچه در طبیعت رخ می دهد) و منابع انسانی تولید می‌شود. مطالعات بسیاری نشان می‌دهند که غلظت‌های بالای منواکسیدکربن می‌تواند باعث تغییرات فیزیولوژیک و یا پاتولوژیک و نهایتاً مرگ شوند. منواکسیدکربن از آن نظر خطرناک است که می‌تواند با هموگلوبین خون ترکیب شود. هموگلوبین معمولاً به صورت انتقال دهنده اکسیژن در خون عمل می‌کند و اکسیژن را به شکل اکسی هموگلوبین از شش‌ها به سلول‌های بدن و گاز منواکسیدکربن را از سلول‌ها به شش‌ها می‌رساند. علاوه بر این منواکسیدکربن با هموگلوبین خون ترکیب شده و کربوکسی هموگلوبین را به وجود آورد.در خصوص آلاینده منواکسیدکربن، گروه‌های در معرض خطر افراد مسن، زنان باردار، جنین‌ها، نوزادان و آن‌هایی که از بیماری‌های کم خونی و یا برخی بیماری‌های خونی دیگر، بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند را در بر می‌گیرد. افراد مبتلا به بیماری‌های ایسکمیک قلبی، بیشترین خطر تماس با سطوح منواکسیدکربن موجود در هوای آزاد را دارند و ورزش‌های پایدار در این افراد منجر درد قلبی قفسه سینه می‌گردد.

وی در خصوص اکسیدهای گوگرد و نیتروژن اظهار داشت: اکسیدهای گوگرد در نتیجه احتراق هر ماده ای که حاوی گوگرد می باشد تولید می شود.دی‌اکسید گوگرد در مقایسه با سایر آلاینده‌ها، حلالیت بیشتری در آب دارد. به همین دلیل هنگام استنشاق، تمایل زیادی به جذب در بخش‌های بالایی دستگاه تنفسی دارد. دی‌اکسید گوگرد می‌تواند سیستم تنفسی و عملکرد ریه‌ها را تحت تأثیر قرار داده و همچنین می‌تواند باعث سوزش چشم‌ها گردد. التهاب دستگاه تنفسی می‌تواند موجب سرفه، ترشح خلط ، تشدید آسم و برونشیت مزمن شود و افراد را مستعد ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی نماید. بستری شدن در بیمارستان به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی و مرگ و میر، در روزهایی که سطوح دی‌اکسید گوگرد بالا می‌باشد، افزایش می‌یابد.اکسیدهای نیتروژن یکی دیگر از آلاینده های معیار مرتبط با آلودگی هوا هستند. نیتروس اکسید گازی بی‌رنگ، غیرقابل اشتعال، غیر سمی و با مزه و بوی نسبتاً خوب است. اکسید نیتریک، نیز بی‌رنگ، غیرقابل اشتعال، بی بو ولی سمی است. دی‌اکسید نیتروژن گازی است با رنگ قرمز قهوه‌ای، غیرقابل اشتعال، بی بو و شدیداً خفه‌کننده است.تقریباً تمام اکسیدهای نیتروژن منتشر شده در هوا از نوع منواکسید نیتروژن است. این گاز با غلظت‌هایی که در اتمسفر وجود دارد اثر شناخته شده‌ای بر سلامتی ندارد لیکن با اکسید شدن به دی‌اکسید نیتروژن و ترکیب با هیدروکربن‌ها در مجاورت نور خورشید زمینه تولید مه دود فتوشیمیایی را پدید می‌آورد. به هر حال در غلظت‌های موجود در اتمسفر دی‌اکسید نیتروژن تنها به صورت بالقوه تحریک کننده بوده و با بیماری مزمن انسداد ریوی مرتبط است.

قره چاهی گفت: گاز ازن نیز از آلاینده های هوا محسوب می شود. همانند اکسیدهای گوگرد و اکسیدهای نیتروژن، نوسان‌های ساعتی و روزانه در غلظت‌های ازن، با مرگ و میر افراد مرتبط می‌باشد، هرچند که در مقایسه با اثرات سایر آلاینده‌ها، اثرات منجر به بستری شدن در بیمارستان‌ها ناشی از مواجهه با غلظت‌های ساعتی و روزانه ازن متغیر می‌باشند. در مطالعات انجام شده، بین غلظت ازن و پذیرش کودکان مبتلا به آسم در بیمارستان‌ها، ارتباط قطعی دیده نشد. با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد در طول روزهایی که غلظت ازن در سطوح بالایی قرار دارد، مصرف دارو در افراد مبتلا به آسم افزایش می‌یابد.

وی درپایان در خصوص ذرات موجود در هوا وریزگردها بیان داشت:این ذرات مخلوط پیچیده‌ای از مواد آلی و معدنی است که به طور گسترده‌ای از نظر منشأ، اندازه، شکل و ترکیب شیمیایی متفاوت می‌باشند.شواهد محکم و مستحکمی مبنی بر اثرات بهداشتی نامطلوب ذرات معلق بر جوامع شهری در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه وجود دارد. دامنه اثرات بهداشتی ذرات معلق گسترده است، اما غالباً به دستگاه تنفسی و قلبی عروقی مربوط است. هر چند با آلودگی هوا تمامی جمعیت تحت تأثیر قرار می‌گیرند با این حال به واسطه سن، سلامت فرد، حساسیت و بیماری‌های زمینه‌ای، این اثرات متفاوت است. افزایش مرگ و میر در افراد مسن مبتلا به بیماری‌های قلبی مزمن و یا بیماری‌های ریوی، با قرار گرفتن در معرض ذرات در هوا مرتبط می‌باشد. تخمین زده می‌شود که در سراسر جهان، وجود ذرات معلق در هوای باز، عامل وقوع 50000 اضافه مرگ، در سال است. طالعات علمی متعدد بر روی ذرات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض آلاینده ذرات باعث بروز مشکلات زیادی می باشد، از جمله:مرگ زودرس در افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، حملات قلبی غیر کشنده، ضربان قلب نامنظم، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه، افزایش علایم تنفسی مانند تحریک راه های هوایی، سرفه و یا تنفس مشکل و در مواردی که ذرات دوده وارد بدن شوند، ابتلا به سرطان ریه، افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، کودکان و افراد مسن در صورت قرار گرفتن در معرض آلودگی ذرات، بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. با این حال، حتی اگر شما سالم هستید، ممکن است در صورت قرار گرفتن در معرض سطوح بالای آلودگی ذرات، به طور موقت دچار عوارض آن شوید.

پایان خبر

 

آلودگی هوا

 

آلودگی هوا

اوقات شرعی

آمار بازدید سایت.

امروز18
دیروز170
این هفته18
این ماه3206
مجموع174286

آی پی بازدیدکنندگان : 54.224.133.152
Mon 25 Jun 2018 04:11