www.
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَةٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناً حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
  • 5
  • 1
  • 3
  • 8
  • 6
  • 4
  • 7
  • 2

آیا می دانستید: چگونه از خود در برابر پرتوهای فرابنفش خورشیدی محافظت کنیم؟

پرتوهای فرابنفش خورشیدی یکی از عوامل عمده بروز سرطان پوست و آب‌مروارید می‌باشد.

به گزارش وب دا در مرکز آموزشی درمانی ابن‌سینا احسان قره چاهی کارشناس ارشد مهندسی بهداشت محیط گفت: قرن حاضر، قرن جایگزینی بیماری‌های غیر واگیر به‌جای بیماری‌های واگیر بوده به‌گونه‌ای که در حال حاضر 60 درصد علل مرگ‌ومیر در جهان ناشی از بیماری‌های غیر واگیر می‌باشد.

مهندس قره چاهی افزود: پرتوهای فرابنفش خورشیدی یکی از عوامل عمده بروز سرطان پوست و آب‌مروارید (کاتاراکت) می‌باشد. پرتوهای فرابنفش شامل پرتوهای UVA، UVB و UVC می‌باشد. حدود 95 درصد تابش فرابنفش خورشیدی روی سطح زمین از پرتو UVAتشکیل‌شده است. همچنین 90 درصد پرتو UVB پس از عبور از اتمسفر توسط ازن، بخارآب و اکسیژن و دی‌اکسید کربن جذب می‌شود. پرتو UVC مضرترین نوع تابش فرابنفش است اما در مناطقی که لایه ازن آسیب‌ندیده باشد توسط این لایه جذب می‌گردد.

وی در خصوص اثرات بهداشتی مواجهه با پرتو فرابنفش بیان داشت: پرتوهای فرابنفش خورشیدی یک عامل مهم خطر برای انسان می‌باشد که با تخریب بیشتر لایه ازن این اثر افزایش می‌یابد. اثرات مضر پرتو فرابنفش شامل سرطان پوست می‌باشد و نکته مهم این است افراد باپوست روشن بیشتر در معرض سرطان پوست قرا دارند ولی این بدان معنا نیست که افراد با پوست تیره از خطر بروز سرطان پوست درنتیجه مواجهه با پرتو فرابنفش مصون هستند. آفتاب‌سوختگی، برنزه شدن و پیری زودرس پوست از دیگر موارد مواجهه با پرتو فرابنفش خورشید است.

کارشناس ارشد مهندسی بهداشت محیط مرکز ادامه داد: اثرات حاد چشمی مواجهه با پرتو فرابنفش شامل آب‌مروارید (کاتاراکت) و ورم ملتحمه می‌باشد. وی در خصوص اثرات سودمند پرتو فرابنفش اظهار داشت: مقادیر کم ‌پرتو فرابنفش برای انسان سودمند و برای تولید ویتامینD ضروری است و همچنین برای درمان برخی از بیماری‌ها نظیر راشیتیسم، پسوریازیس (بیماری خود ایمنی و مرتبط با پوست) و اگزما کاربرد دارد.

قره چاهی گفت: عوامل مؤثر در میزان دریافت پرتوهای فرابنفش خورشیدی شامل میزان فاصله زمین با خورشید، عرض‌های جغرافیایی، وجود و یا عدم وجود پوشش ابری، ارتفاع از سطح دریا، آسیب لایه ازن و بازتابش از سطوح بستگی دارد.

وی در پایان در خصوص روش‌های محافظت در برابر پرتوهای فرابنفش اظهار داشت: افراد بایستی از مواجهه مستقیم با نور خورشید به‌ویژه در اواسط روز و بین ساعات 11 صبح تا 16 و برای مدت طولانی اجتناب کنند. برنزه کردن طبیعی و مصنوعی از علل عمده ابتلا به سرطان پوست در افراد می‌باشد بنابراین افراد باید از برنزه کردن پوست تا حد امکان اجتناب نمایند. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، استفاده از لباس مناسب (پیراهن آستین‌بلند و شلوار)، استفاده از کلاه لبه‌دار و استفاده از عینک‌های آفتابی استاندارد و قرار گرفتن در سایه از دیگر عوامل حفاظتی در برابر پرتوهای فرابنفش می‌باشد.

 

اوقات شرعی

آمار بازدید سایت.

امروز18
دیروز170
این هفته18
این ماه3206
مجموع174286

آی پی بازدیدکنندگان : 54.224.133.152
Mon 25 Jun 2018 04:15